31. října 2013

OSTRAVOUNAKOLE zorganizovalo poprvé s občanským sdružením Rozchodník tematickou cyklojízdu. Nosnou myšlenkou bylo upomenutí na 95 let od vzniku samostatného Československého státu, přičemž kolo se nám stalo přibližovadlem nejen dopravním, ale taky historickým.
Cyklojízdy se zúčastnilo na 77 lidí, přičemž k vidění byly i ne zcela tradiční modely kol, lehokola, velocipéd, či koloběžky. Počasí nám přálo, slunce svítilo a listy zbarvené podzimní náladou nás ubezpečovaly, že se při jízdě máme nač těšit. Cyklisté přijeli ozdobeni vlaječkami, oblečením připomínající ČSSR a my pořadatelé jsme za sebou nechali vlát české vlajky.

Na náměstí Svatopluka Čecha začal program v 14:30 představením našich sdružení a připomenutím výročí vzniku Československa. Abychom místo zahájení dostatečně uctili, přečetli jsme si ukázku z knihy Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století.
Po četbě jsme prvně vyrazili na cestu, při níž nám sekundovala městská policie na kolech. Přestože silniční provoz byl v neděli slabý, měli jsme k dispozici i policejní vůz a dobrovolníky, kteří „špuntovali“ větší křižovatky. Bezpečnost účastníků cyklojízdy nám byla prioritou a jelo se velmi lehkým tempem.
První plánované zastavení bylo u busty Jana Ámose Komenského v Komenského sadech, která po revitalizaci dokonale vévodí místu. Příspěvek o učiteli národů měl upomenout na hodnoty, které by se neměly ztratit ani v dnešní době.
Většina cyklistů si pochvalovala nově vybudovanou cyklostezku podél Ostravice a tak jsme po ní pokračovali směrem k Slezskoostravskému hradu, za halasného doprovodu megafonu, jež zval kolemjdoucí k jízdě na kole a neposlušné chodce vyháněl z cyklostezky. Jen jednoho úseku jsem se obával, a to podjezdu pod lávkou, který má na výšku 2,2 metrů. Zvláště, když jsem před sebou viděl cyklistu na už tak vysokém velocipedu. Naštěstí u něj postačilo sklonit hlavu k řidítkům a vše se tak obešlo bez problémů.
Na Masarykově náměstí jsme si připomněli nejen T. G. Masaryka, kterému vděčíme za založení samostatného státu. Větší údiv jsme vzbudili především díky pozvané herečce Aleně Sasínové-Polarczyk, jež nám zazpívala oblíbenou písničku Tatíčka Masaryka „Ach synku, synku“ a k níž se přidalo mnoho hlasů z řad cyklistů.
Z Masarykova náměstí jsme symbolicky doputovali po ulici 28. října do Sadu Dr. Milady Horákové, jejíž oběť pro Masarykovy hodnoty lidství a sílu vzdorovat bezpráví jsme uctili minutou ticha.
Po Českobratrské jsme zamířili opět do centra a cyklojízdu zakončili u Nové radnice na Prokešově náměstí, přičemž jsme neopomenuli přidat několik slov o významném ostravském starostovi, jemuž vděčíme za vytvoření Velké Ostravy.
Na konec už jen poslední slova k cyklistům, rozdávání reflexních prvků od Aktivu BESIP a společná fotka.

Děkujeme, že s námi jezdíte a budeme se těšit příště na viděnou.
Za pořadatelský tým OSTRAVOUNAKOLE
Michal Bača

Pořadatelský tým

 

Další fotky naleznete v našem albu

Komentáře

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář