23. dubna 2016

Přestože bylo celý týden hezky, tak v sobotu počasí ukázalo svou odvrácenou tvář. To ale neodradilo čtyřicítku cyklistů a koloběžkařů, kteří se rozhodli zúčastnit 16 km dlouhé cyklojízdy. Cyklojízdu nám odstartovala paní Bernfeldová, starostka městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu a celou jízdu nás střežili strážníci městské policie i s doprovodnými vozidly. Projet se s námi byli jak koloběžkaři a velocipedisté na historických kolech, tak i tři děti, které si jízdu dle vysmátých obličejů užívaly a předjížděly i zkušenější matadory výpravy.

Po absolvování cyklojízdy čekal na účastníky doprovodný program na zastřešeném náměstí v Trojhalí Karolina, kam zavítal i primátor Ostravy pan Tomáš Macura. Lidé si mohli vyzkoušet koloběžky a lehokola od Koloběžkárny a BO Kolobky, historická kola, vtipně upravené bicykly (s šišatým kolem, volantem místo řídítek a mnoho jiných) či kolotoč vyrobený z jízdních kol. K vidění byla také VSA extreme bike show moderována trojnásobným mistrem světa v BMX Jenym Valentou. Děti si mohly vyzkoušet poznávání dopravních značek nebo se projet po dopravním hřišti mezi stánkem AktivBESIPu a městskou policií. Dospělí pak mohli pomoci vyplnit pocitovou mapu projektu FajnOVA, zopakovat si nácvik první pomoci u Červeného kříže, informovat se o aktuální situaci cyklistické infrastruktury u spolku OSTRAVOUNAKOLE nebo vyrobit elektřinu pomocí šlapání na kole.

V suterénu probíhaly přednášky o BO Kolobce, velocipedistech z Hrabové, kampani Do práce na kole, projektu Města s dobrou adresou, Kolech pro Ostravu a Kolech pro tvojí holku. Samostatnou přednáškou, kterou musíme obzvláště vypíchnout, byla ta o projektu Trojbajk. Trojbajk se tímto dnem otevřel veřejnosti, přičemž se jedná o veřejnou půjčovnu kol, kdy si kdokoliv může půjčit kolo v otevírací době Trojhalí, a to zadarmo. Prostor Trojbajku také slouží k tomu, aby si lidé zde mohli sami opravit kolo, případně dostali radu a pomoc, jak na to. Za projektem stojí Trojhalí, člen OSTRAVOUNAKOLE Filip Kamidra, Štěpán Bořuta a Jeroným Bartoš.

Současně byla na akci k vidění výstava fixie a punkových kol, Města s dobrou adresou od Asociace měst pro cyklisty či inspirativní příklady z veřejného prostoru Za hranicemi Ostravy.

Fotky z akce naleznete v našem fotoalbu.

Video z cyklojízdy i doprovodného programu můžete shlédnout zde: https://youtu.be/y5W_z6CoBC4

Reportáž TV Relax od první minuty: http://www.tvpohoda.cz/zpravodajstvi/4032/to-nej-z-ceske-republiky/

Děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli a budeme se těšit na druhém ročníku, který se bude konat 22. 4. 2017

Komentáře

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář