28. července 2011

Před několika málo dny byly v Ostravě nainstalovány nové cyklostojany. Vydali jsme se tedy kouknout, co jsou zač, jak se v nich parkuje a jestli jsou vůbec bezpečné.

Jak jsme dosud parkovali

První by ovšem bylo dobré si aspoň v krátkosti říct, jaká situace s cyklostojany aktuálně v Ostravě panuje. Ostrava jako město rozmístilo před časem bezpečnostní stojany před mnoha důležitými institucemi a nejčastěji navštěvovanými místy. Určitě jste si někdy všimli zelených stojanů s trošku netradiční konstrukcí. No tak to jsou ony. Více o nich se můžete dočíst na webu magistrátu.

Jak parkujeme nyní

Teď už ale popojeďme ke cyklostojanům novým. Jak se lze dočíst na webu MMO, společnost Garáže Ostrava, a.s. umístila do svých garáží a na svá parkoviště 4 nové stojany. A musím říct, že to nejsou vůbec špatné stojany. Vše nejlépe osvětlí obrázky.

Fotogalerie nových cyklostojanů

Jak je na fotkách vidět, stojany řeší mnohé neduhy jiných a značně nepraktických stojanů. Nejdůležitější věc - jsou bezpečné. Přes den jsou na přímý dohled hlídače daného parkoviště, což značně redukuje šance zlodějů na krádež. Další důležitou vlastností je, že si do něj zamknete prakticky jakékoliv běžné kolo (snad pouze dětské ne, ale to lze zamknout bokem k rámu). Co se mi opravdu líbí je to, že je v nich kolo opřené o část rámu kola pod představcem a ne o výplet kola. To vlastně zabíjí další dvě mouchy stále stejnou ranou. Odpadají tak jak problémy kol s kotoučovými brzdami, které nejsou devastovány nevhodně navrženým stojanem, tak problémy kol s brašnami, jelikož ty nejsou v prostoru vůbec ničím jiným omezovány (tedy kromě již vedle zaparkovaných kol). Samotné kolo totiž do styku se stojanem vůbec nepřijde.  Dalším plusem je, že kolo si můžete zamknout především za rám kola, což je daleko bezpečnější způsob než zamykání pouze za přední kolo. Pokud byste chtěli kolo zamknout za rám i přední kolo, je zapotřebí mít už trošku delší lankový zámek, ale myslím, že s většinou běžně dostupných zámků to bude bez problému.

A jak se nám líbí

Ať si to přebírám z kterékoliv strany, zatím jsem nenašel mínus. Snad jen, že je jich zatím málo :) Ale to je asi očekavatelné, a zatím je to takový test, jestli je budou cyklisté používat.

Stojany jsou rozmístěny na těchto 4 místech:

Oficiální zpráva na ostrava.cz

Plusy

  • bezpečné, přes den na pod dohledem hlídače
  • neničí kotoučové brzdy
  • neničí ráfek ani výplet kola
  • bezproblémové parkování kol s brašnami
  • kolo lze zamknout za rám kola

Mínusy

  • zatím pouze 4 kusy

Komentáře

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář