Křižovatka Opavské s Martinovskou ➜ Křižovatka Opavské a Sjízdné
PorubaSvinov

Pár posledních měsíců jsem se mlsně koukal z okna tramvaje, jak nám stezka doslova roste před očima. Sledoval jsem každý nový metr a v duchu popoháněl dělníky do tempa.

A dneska už je to skoro měsíc, co byly uklizeny poslední zábrany a první kola pokřtily novou cyklostezku, resp. její druhou část. Hned na druhý den jsem se vydal na tu nádheru kouknout a zjistit, jak se po ní jede. Tak se pojďme společně podívat, jak a jestli se stavba podařila.

Jde tedy o cyklostezku v úseku Interspar - Tesco, která navazuje na úsek Slovan - Interspar v Porubě. Nově vybudovaný úsek cyklotrasy M měří okolo 700 m a stává se tak nesmírně důležitou stavbou celé osy Poruba - Centrum. Navazovat by měl cyklostezkou podél svinovských mostů, o které se zkoušíme momentálně opět zjistit více. Tak ale už hurá šlápnout do pedálů.

Rovně v krytu stromů

Začínáme tam, kde jsme skončili minule a to u Intersparu v Porubě. Stezka vede po bývalém šíleně rozmláceném chodníku. Teď je z toho úhledný chodník dělený pro pěší a cyklisty. Začátek je bezproblémový, cesta je rovná a rychlá, nikde to nedrncá.

Po chvíli se dostáváme do relativně trošku problémovějšího místa a tím jsou přípoje ul. Mongolské, a konkrétně tedy ten první (zde zabočují auta z ul. Opavské). Stavebně je křížení cesty a cyklostezky vyřešeno stejně jako vyústění ulic v první části cyklostezky. V místě křížení je na cestě zvýšený zpomalovací práh, na kterém musí auta snížit rychlost, a vede přes něj cyklopřejezd. Geniálně jednoduché - jednoduše geniální :) Zde opět palec nahoru. Ovšem asi po měsíci používání téhle stezky mi jedna věc přece jen trošku vadila. Když tam jsem totiž pěkně rozjetý, tak přijde mírné zbrzdění takovým tím esíčkem, které je vidět na této fotce. Tohle mi připadá naprosto v pořádku, přece jen by tam cyklista neměl vletět v plné rychlosti, když zleva může klidně přijet auto (nezapomeňte, že auto zde má, stejně jako na jiných cyklopřejezdech, přednost). Trošku mi ale vadilo, že i když tam najedu v nižší rychlosti, tak stejně doleva na auta odbočující z Opavské moc dobře nevidím. Asi bych musel skoro až zastavit, abych se pořádně rozhlédl. Popravdě mě ale nenapadá, jak by se to dalo řešit. Zrcadlem? To bych si už ale asi vymýšlel :)

Přejedeme i druhý přípoj a vydáváme se směrem k tramvajové zastávce Třebovická. Zde si musíme dát trošku pozor na chodce křižující cyklostezku směrem k a od zastávky, ale ani v době ranní špičky tam není nijak extra rušno. Průjezd je tak klidný. V každém případě ale dbejte zvýšené opatrnosti a nezapomeňte, že zvonek na kole dokáže divy.

Následně se stezka dělí na část pro chodce a část pro cyklisty, a jsou uprostřed rozděleny křovitou zelení. Moc hezké. Po chvilce se stezky opět spojí u přechodu směrem na ul. Třebovickou, kde se na chvíli zastavíme. Zde je nově vybudovaný cyklopřejezd a na druhé straně dodělaný onen kousek stezky, který tam chyběl. Je sympatické, že při budování nezapomněli ani na tuto část.

Jedeme tedy dál, stále rovně směrem ke křižovatce u Tesca, mineme krásný strom, který naštěstí nepadl za oběť cyklostezce a tvoří tak opravdu krásný, skoro až estetický prvek na cyklostezce.

Tak, a jsme na konci. U nově vybudovaného cyklopřejezdu s semaforovým cyklotlačítkem naše projížďka končí a my se můžeme vydat dále směrem ke svinovským mostům, k nádraží nebo kamkoli nás kolo táhne.

Resumé

Upřímně řečeno jsem nadšen. Cyklostezka je prakticky bez chyby a jede se po ní fakt skvěle. Jízda není vůbec nijak monotónní. Chvílemi je člověk kryt stromy, pak zase jede na sluníčku, kolem je dost zeleně a kolize s chodci skoro nehrozí. Kdyby se takhle budovaly i další cyklostezky, budu jen rád.

Plusy

  • Důležitá stavba na ose Poruba - Centrum
  • Rychlá, přímá, s dobrým povrchem
  • Zpomalovací retardéry na cyklopřejezdech
  • "Dekorační" zelené prvky (nové keře, ponechaný strom)
  • Nově vybudované cyklopřejezdy
  • Neopomenutá navazující infrastruktura (přejezd na ul. Třebovickou)

Mínusy

  • Lehce horší přehlednost křížení prvního zaústění odbočky z ul. Opavské na ul. Mongolskou

Fotogalerie

Komentáře

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář