Rubriky
Cyklistika

Cyklotrenažér: Ano, nebo ne?

Patříte k milovníkům cyklistiky? V letních dnech plných slunce není nic lepšího, než nasednout na kolo a objevovat krásy země. Co ale dělat v případě, že venku není zrovna příznivé počasí? Možností, jak se oblíbených chvil na kole nevzdat, je cyklotrenažér. Jaké jsou jeho výhody, jaké typy cyklotrenažérů existují a podle čeho ho vybrat?

Pro koho je cyklotrenažér to pravé ořechové? 

Cyklotrenažér je posilovací stroj, který simuluje jízdu na kole a nabízí celou řadu praktických funkcí, od nastavení zátěže po displej, na kterém můžete sledovat svou rychlost nebo třeba dobu trvání tréninku. Cyklotrenažér je samozřejmě vhodný pro všechny, kteří mají rádi jízdu na silničním nebo horském kole. Fitness trenéři ho však doporučují i všem, kteří se chtějí udržovat v kondici a udělat něco pro své zdraví.

Jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem?

Pletete si cyklotrenažér s rotopedem? I když jsou si tyto stroje na cvičení podobné, nejsou zcela totožné. Zjednodušeně by se dalo říci, že má cyklotrenažér přesněji nastavitelnou zátěž, lze na něm jezdit vestoje a simuluje jízdu na kole lépe než rotoped. Rotopedy jsou obvykle levnější než cyklotrenažéry a jsou vhodné pro ty, kteří rádi sportují, ale nemusí mít natolik realistický pocit jízdy na kole, zatímco cyklotrenažéry ocení zejména aktivní cyklisté.

Cyklistický trenažér se smart funkcemi. Zdroj: Pulsmetry.cz

Cvičení doma: výhody oproti jízdě venku

Máte rádi cyklistiku? Pak nám asi dáte za pravdu, že není nic lepšího než jezdit na kole na čerstvém vzduchu a spojit jízdu s výletem po okolí. Některé situace to však neumožňují, příkladem může být pandemie koronaviru, kdy museli cyklisté vyjíždět s ne příliš komfortní rouškou, nebo samozřejmě také déšť, silný vítr nebo zima.

Mezi hlavní výhody cyklotrenažéru tak bezesporu patří, že na nich můžete cvičit za každého počasí a v případě, že by přišla další vlna pandemie, můžete cvičit doma v bezpečí. Trenažér je navíc navržený tak, že je při cvičení zajištěna šetrnost pro vaše klouby a nabízí i možnost intenzivního tréninku a několik možností zátěže.

Pozitivních účinků cyklotrenažéru na vaše zdraví je celá řada 

Cvičení na cyklotrenažéru je spojeno s celou řadou zdravotních benefitů. Při pravidelném cvičení jsou uvolňované endorfiny a další hormony, které pomáhají bojovat se stresem a zvýšenou psychickou zátěží. 

Jízda na trenažéru se řadí k aerobnímu cvičení, které má prokazatelně pozitivní účinky na krevní oběh, tlak, dýchací funkce, hladinu lipidů v krvi a také na prevenci proti obezitě, navíc pomáhá předcházet onemocnění srdce a cév. Při pravidelném cvičení na cyklotrenažéru začnete brzy pozorovat, že se zpevňuje řada svalů na vašem těle a budete hubnout stejně jako na kole. Z výše uvedeného vyplývá, že má cvičení na trenažéru skvělý vliv na naši psychickou i fyzickou stránku.

Nevzdávejte se svého oblíbeného sportu, i když vám počasí nepřeje.

Typy cyklotrenažérů

Cykrotrenažéry se dělí na domácí a profesionální. Domácí cyklotrenažéry jsou vhodné pro začátečníky a pořídíte je za nižší cenu, hmotnost těchto přístrojů se pohybuje od 13 do 18 kg, jsou obvykle hlučnější než profesionální cyklotrenažéry a nabízejí méně funkcí. Profesionální stroje jsou vhodné pro ty, kteří mají s cyklistikou zkušenosti, takovéto smart cyklotrenažéry najdete v posilovnách a disponují více funkcemi, mezi které patří třeba měření tepu. Je samozřejmě nutné počítat s vyšší cenou.

Podle čeho vybrat cyklistický trenažér?

Výběr cyklotrenažéru by se měl v první řadě odvíjet od toho, jestli jste začátečník, pokročilý nebo profesionál. Profesionálové totiž budou mít pravděpodobně jiné nároky na funkce než začátečníci. Při výběru se zaměřte na setrvačník, existuje buď ten s volnoběhem, který se chová jako klasické kolo, nebo bez volnoběhu. 

Vybírejte také podle způsobu ovládání zátěže, sedla, sedlové trubky a šlapek a zaměřte se i na nosnost a ergonomii rámu a také na to, zda cyklotrenažér měří tepovou frekvenci a umožňuje připojení k PC. V neposlední řadě se seznamte s délkou záruky a zajištěním servisu a náhradních dílů pro vámi zvolený model.

Co je potřeba pro trénink na cyklotrenažéru

Dobrou zprávou je, že k tomu, abyste mohli začít cvičit na cyklotrenažéru, toho příliš mnoho nepotřebujete. Na začátek je samozřejmě nutné vyhradit si pro tento přístroj místo u vás doma nebo v domácí posilovně. Důležité je také nastavení vhodné pozice pro cvičení na cyklotrenažéru, tedy nastavení výšky a pozice sedla a řídítek. Doporučujeme také zvolit vhodné oblečení a obuv a nachystat si láhev s vodou a případně ručník.

Se smart cyklotrenažérem se můžete zúčastnit virtuálních závodů. 

Důležitá je pravidelná údržba

Pokud chcete prodloužit životnost cyklotrenažéru, neměli byste rozhodně zapomínat na pravidelnou údržbu. Pokud nebudete údržbu provádět podle instrukcí výrobce, vystavujete se jednak riziku poškození stroje a také následnému neuznání případného plnění z vady stroje. Údržba je obvykle založena na dotažení šroubových spojů a mazání řetězových kol a řetězu.

Tipy a rady pro cvičení na cyklotrenažéru

Přinášíme vám několik rad a tipů, které cvičení na trenažéru ještě zefektivní a zpříjemní.

Postupné navyšování zátěže

Cvičení na cyklotrenažéru by měla předcházet krátká rozcvička a strečink. Při samotném cvičení je vhodné začít trénink s nižším zatížením a po rozehřátí svalů zátěž zvýšit. Na závěr tréninku byste měli opět zátěž snížit a uvolnit svaly.

Hudba a mobilní aplikace

Je prokázané, že hudba při cvičení zlepšuje náladu i fyzickou výdrž. Někteří cyklisté si navíc oblíbili i tréninkové aplikace, například aplikaci Zwift nebo Rouvy, které poskytují nespočet tras z celého světa a navíc přináší i online závody. Stačí některou z těchto aplikací spustit na televizi, telefonu nebo tabletu a mít přístroj před sebou a můžete prožít virtuální projížďku nebo závod.

Pitný režim

Při cvičení na cyklotrenažéru byste samozřejmě neměli zapomínat ani na pitný režim. Před cvičením vypijte alespoň 200 ml tekutin a poté každých 15 minut tréninku alespoň 150 ml. Nezapomeňte se napít také po cvičení, po tréninku je totiž potřeba vyrovnat ztrátu tekutin, vypít byste měli nejméně 300 ml tekutin.

Závěr

Pokud máte rádi cyklistiku a chcete na kole cvičit po celý rok, rozhodně s pořízením cyklotrenažéru neotálejte. Cyklotrenažér nabízí mnoho výhod oproti jízdě venku, a navíc jde o nejoblíbenější kardio cvičení na doma, které má velmi pozitivní vliv na zdraví. Cyklotrenažér vybírejte podle toho, zda s cvičením začínáte nebo patříte k pokročilým cyklistům. Před cvičením se nezapomeňte protáhnout a myslete i na pravidelný pitný režim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *