Rubriky
Cyklistika Události

Svět fake cyklistiky

Na internetu se objevil zajímavý článek o padělaných výrobcích pocházejících z Číny, které v Americe neprošly zátěžovými testy. A to hlavně z hlediska bezpečnosti, které mohou ve velké míře ohrozit život jezdce.

Na internetu se objevil zajímavý článek o padělaných výrobcích pocházejících z Číny, které v Americe neprošly zátěžovými testy. A to hlavně z hlediska bezpečnosti, které mohou ve velké míře ohrozit život jezdce.

Reportéři serveru pinoymtbiker.org popisují návštěvu sídla amerického giganta ve výrobě kol, Specialized. Při prohlídce fabriky v Morgan Hill navštívili i speciální testovací laboratoř, kde právě finišoval test rámu Venge “McLaren”, tedy model té nejšpičkovější kvality. Jednalo se o první ze šesti zátěžových zkoušek (záběr do klik silou 1200 N se 120 otáčkami za minutu po dobu 14 hodin), po níž rám běžně pokračuje dál v procesu testování.

To ale nebyl případ našeho rámu. Prasknul! Reportéři, kteří se stali svědky této události jí byli dost zaskočeni s vědomím toho, že se jedná o top rám, který se prodává za více jak 18000$, tedy v přepočtu okolo 430 000 Kč. Edice těchto rámů je vyrobena pouze v počtu 450 kusů, jenž se vyznačují puncem špičkové kvality.

Technický manažer v laboratoři Specialized, Santiago Morales, ale na rozdíl od novinářů nebyl příliš překvapen. Rám totiž nebyl od McLarenu a už vůbec ne od značky Specialized. Jednalo se totiž o fake rám z čínských inzertních serverů, který se dá sehnat jako kopie za bezmála 500$ (okolo 12 000 Kč), což je o několik tisíc dolarů méně než by zákazník zaplatil za originál. 

Také uznávaný server velonews.com přišel s podobnou zprávou jako pinoymtbiker.org. V tomto případě byl testovaným rámem Tarmac SL4. Ve všech zátěžových testech rám SL4 vykazoval čtvrtinové hodnoty originálu.

Za zmínku stojí i často napodobovaný model helmy Specialized Evade, u kterého je vnitřní pěna kopie tenčí o 4,5 mm oproti originálu, tím pádem je o 45 gramů lehčí. Největším problémem ale je, že helma nemá vnitřní kevlarovou konstrukci, která zajišťuje odolnost přilby při nárazu, což může stát cyklistu v osudném okamžiku i život. Fake helma samozřejmě nenese originální samolepky prokazující americkou bezpečnostní normu. Video z testu si můžete prohlédnout níže.

Vybírejte vždy kvalitní helmy

 Problému čínských kopií nečelí ani zdaleka pouze americké značky, ale celá řada dalších světově proslulých výrobců jako například Pinarello, BMC, Colnago, ZIPP a mnoho dalších. Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost bylo v loňském roce z celkového objemu zadrženého padělaného zboží téměř 90 procent importováno z Číny a Hong Kongu. Na špici padělků se nedrží cyklistické doplňky a rámy, ale hodinky a peněženky.

České trhy přitom vůči takovému zboží také nejsou imunní. Někteří čeští inzertní přeprodejci navíc prodávají výrobek jako originál a důvodem prodeje je často nevhodná velikost. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *